Alkanna (E103)
(Alkanna, alkannin)

Báránypirosító, Alkanna tinctoria
Alkanna tinktoria, báránypirosító
Source: Wikimedia

A hazánkban is őshonos Alkanna tinctoria, báránypirosító természetes festékanyaga. A színért az alkannin nevű anyag és rokon­vegyületei a felelősek. A gyökérkivonatot nagyon régóta használták festék gyanánt kelmék, élel­miszerek, italok, de gyertyák és fa színe­zésére is. A piros, barnás-vörös vagy kékes-lila szín egyébként a festés pontos körül­ményeitől függ (savas vagy lúgos, pácolás aluminium sókkal, stb.) A népi gyógyászatban belsőleg hasmenés, rák, külsőleg bőrbetegségek ellen, sebgyógyulás elősegí­tésére használták, ebből a modern vizsgálatok az anti­bakteriális és gyulladás­csökkentő hatást erősítettek meg. A növényi kivonat a festőanyagon kívül az indolizin-családba tartozó alkaloidokat is tartalmaz (triangularin, stb.), ezek viszont toxikusak, máj­károsító hatásúak, rákkeltő hatással is gyanu­sították némelyiket. Ezért az alkanna kivonat ma már szinte sehol sem engedélyezett élelmiszer­festékként; a tiszta alkannin használata néhol megengedett.

Kémia: Az alkannin egy naftokinon (1,4-helyzetben oxidált naftalin gyűrű) származék. A triangularin nevű alkaloid alapváza a két 5-ös gyűrűt és nitrogénatomot tartalamazó bázikus pirrolizidin gyűrű.

Az alkannin szerkezete
A triangularin szerkezete


Lásd még:

Magyar wikipédia Homoki báránypirosító
Drugs.com Alkanna (angol)
Kémia és biológiai hatás: Papageorgious et al.: The Chemistry and Biology of Alkannin, Shikonin, and Related..., Angew. Chem. Int. Ed. 38, 270 (1999) (angol szakmai cikk)

frissítve: 2021.04.11