Szén (E152, E153)
(Carbon, Carbo medicinalis, carbon black)

Ásványi szén (E152): Az ásványi eredetű szén mindig szennyezve van sokféle egyéb káros szénhidrogénnel is, így ezt humán célokra nem használják (a legtöbb E-szám táblázat ma már nem is tartalmazza.)

Aktív szén (E153): Az orvosi szenet régebben vér, csont, stb. elhamvasztásával készítették, ma már biztonsági okokból csak a növényi alapanyagok használata megengedett. A tiszta szén felhasználása sokrétű, A rendkívül finom eloszlású, nagy megkötőképességű orvosi szenet (carbo medicinalis, aktív szén) például mérgezések esetén az idegen anyagok megkötésére adják. A tökéletesen tiszta szén ártalmatlan, semmiben sem oldódó, stabil anyag. Az élelmiszeriparban főleg derítésre használják, késztermékben ritkán jelenik meg (pl. egyes sajtok fekete színű viaszbevonata tartalmazza), mint fekete pigmentet sok egyéb helyen is alkalmazzák.

Mivel a magas hőmérsékleten történő elszenesítés során az eredeti alkotók 100%-osan elbomlanak, megsemmisülnek, teljesen értelmetlen az a néhol látható figyelmeztetés, hogy "genetikailag módosított alapanyagból származhat."

Lásd még:

A Magyar wikipédia E152 lapja a Fekete 7984 anyagra hivatkozik. Ezt az anyagot még 1984-ben kivonták, addig említették E152 néven is. Több más honlapon is keveredik a két anyag, a Fekete 7984 azofesték és az ásványi szén.
A részletesebb angol wikipédia a sokféle felhasználásról és előállításról, s gépi magyar fordítása.

frissítve: 2021.5.6