Sósav (507) és szervetlen kloridok (E508-E513)
(Hydrochloric acid and chlorides)
A sósavat (HCl), mint erős ásványi savat önmagában legfeljebb kis mennyiségben használják savasság beállítására. A kálium-, kalcium- és magnézium-klorid alapvető ásványi anyagok.
A kalcium-kloridot a lekvárfélékhez a zselésedést elősegítendő adják, egyes sajtfélékben (pl. grillsajtok) pedig szilárdító szerként.
Az ón-(II)-klorid, amely enyhe redukálószer, egyedül a spárgakonzervekben engedélyezett a szín és íz megőrzése, stabilizálása végett.
Az ón fiziológiai szerepe vitatott, valószínű, hogy napi néhány mg-os mennyiségben szükséges nyomelem (egyes állatokban bizonyítottan, emberben talán), viszont nagy mennyiségben már mérgező, hasonlóan sok más nehézfémhez. Táplálékon keresztül azonban ilyen nagy mennyiség nem jut be a szervezetbe – gondoljunk arra is, hogy az emberiség évszázadokig használt ón edényeket, poharakat, s ennek során a táplálékban levő természetes ón mennyisége megtöbbszöröződött, de ez nem okozott bajt őseinknél. Manapság a konzervdobozok belső felületét lakkréteggel vonják be, hogy az ón vagy egyéb nehézfémek beoldódását minimalizálják.
A magyar wikipédiában lásd az egyes nevek alatt (kálium-klorid, kalcium-klorid, stb.)
frissítve: 2006.10.11