Formaldehid, formalin (E240)
(Formaldehyde)

A formalin a gáz halmazállapotú formaldehid vizes oldata. A formaldehid (H2C=O) az egyik legegyszerűbb szerves anyag, még a szabad világűrben is megtalálható, s minden bizonnyal nagy szerepe volt az élet keletkezésében is. Igen reaktív anyag és emiatt nagyon mérgező is. Bár az anyagcsere hangyasavon keresztül eliminálni tudja, a kapacitása nagyon kicsi, csak keveset tud egyszerre semlegesíteni gond nélkül. Az élővilágban ritkán és nagyon kis koncentrációban bár, de szabadon is előfordulhat, például egyes halak izmában, gyümölcsben, mézben, vagy képződhet nyomnyi mennyiségben hús erős sütésénél, grillezésénél. A fafüst is tartalmazza csekély mennyiségben, a füstölés tartósító (és könnyeztető) hatásának lényeges eleme.

A formalin töményen minden szövetet tönkretesz, a fehérjeláncokat keresztkötésekkel összeköti, majdnem szószerint egyfajta műanyagot csinál belőle, ezen alapul a formaldehid tartósító hatása pl. az állatok preparálásánál, konzerválásánál. Híg oldatban (0,1 - 1%) erős fertőt­lenítő- és izzadás­gátlószer.

Mivel fontos és sokoldalú vegyipari alapanyag, használatától nem lehet eltekinteni, azonban 2007 óta nem lehet konzerválószerként használni, és nagyon megszigorították a gyártás után a termékben levő maradék formaldehid mennyi­ségének felső határát. Élelmiszeriparban már nem használják.

Lásd még:

Magyar wikipédia

frissítve: 2009.09.10