Glükonsav (E574), különböző glükonát sók (E576-E579) és δ-glükonolakton (E575)
(Gluconic acid, gluconates and δ-glukonolactone)

A glükonsav a glükóznak (szőlőcukornak) megfelelő cukorsav, részese a szervezetben a glükóz­anyag­cserének, így ártalmatlan természetes anyag. A δ-glükonolakton a glükonsavból víz­ki­lépéssel képződő származék.

Felhasználás: E vegyületeket illetve sóikat használják savszabályozónak, másrészt mivel nehézfémekkel komplexet alkotnak, az esetleges nemkívánatos nehézfémsók "elrejtésére", közöm­bösítésére is alkalmasak. Felhasználhatók még az ételek, tápszerek kalóriaértékének növelésére is anélkül, hogy túlzottan édes ízűvé válna a termék.
A zöldes-sárga színű vas-(II)-glükonátot olajbogyó és zölddió konzervekben használják a szín stabi­lizálása, megőrzése végett. Ezt vagy hasonló szerves vas sókat vashiány esetén gyógyszerként is használnak, de tápszerek vastartalmának a növelésére is alkalmas. A glükonsav kalcium sója egyrészt kalciumbevitelre alkalmas (Calcimusc injekció), másrészt használható még erősebb savak közömbösítésére, pufferolásra is, emiatt tartal­mazza például a Kalmopyrin tabletta.
A glükonolaktont leginkább sajtfélékben, kek­szekben és fagyasztott, hűtött nyerstésztákban találhatjuk meg.

Kémia: A glükonsav a glükóz (szőlőcukor) oxidálásával kapható egyik cukorsav. Víz­vesztéssel belső gyűrűs észterré, δ-glükono­laktonná alakul, ez vizes oldatban könnyen visszalakul a nyílt savformába.

A glükóz, glükonsav és delta-glükonolakton szerkezete
Lásd még:

Magyar wikipédia Glükonsav
Delta-glükonolakton

frissítve: 2021.06.13.