Polivinil-pirrolidon, povidon (E1201), polivinil-polipirrolidon (E1202)
(Polyvinylpyrrolidone, polyvinylpolypyrrolidone, povidone)
A polivinilpirrolidon (PVP, povidon) a vinilpirrolidon polimerizációjával készülő műanyag, azonban eltér a mindennapi életben megszokott műanyagoktól. A tulajdonságai attól függnek, hogy mekkora a polimerizációs foka, vagyis milyen hosszúak a láncok. Kb. 40000-es molekulatömegig tud felszívódni, és egyúttal a vesén keresztül kiválasztódni. Vízben oldódik és fiziológiailag teljesen közömbös, a szervezet nem tud mit kezdeni vele. Olyannyira, hogy az ötvenes években, a koreai háború idején vérpótlószerként használták vészhelyzetben, amikor a sebesültek számára nem volt elég vér (ma dextránt használnak erre a célra).
Felhasználás: Az élelmiszeriparban sör, bor, ecet készítésénél használják technológiai segédanyagként a zavaros oldatok feltisztítására, mert megköti a mikroszkópikus méretű, lebegő szennyeződéseket és könnyebb kiszűrni. A késztermék már legfeljebb csak nyomnyi mennyiségben tartalmazhatja. Általános a felhasználása különféle orvosi eszközökben, szűrőkben stb., néhány kozmetikai készítményben, például hajlakkokban, a gyógyszerészetben tabletták készítésénél. A povidon az elemi jóddal laza komplex vegyületet képez, amiből a jód csak lassan szabadul fel. Manapság a klasszikus jódoldat helyett inkább ezt használják bőrfertőtlenítésre, mert kevésbé maró, irritáló hatású (Betadine® kenőcs és oldat).
A polivinil-polipirrolidon vagy keresztkötött polipirrolidon még a láncok között is tartalmaz extra kötéseket, emiatt ez kevésbé oldható anyag. Egyelőre inkább csak a gyógyszerészetben használják.