Titán-dioxid (E171)
(Titanium dioxide)

A titán-dioxid (TiO2) vízoldhatalan, savakkal és lúgokkal szemben igen ellenálló fehér anyag. Az ásványvilágban elég gyakori (pl. rutil), többnyire egy vastartalmú ásványából, ilmenitből állítják elő. Nagy fedőképessége és ellenállóképessége miatt az egyik legjobb fehér pigmentfesték (titánfehér), ellenáll az UV sugárzásnak s bár a természetben nem ritka, általánosan használatos festéknek túl drága. Használják a nyomdaiparban, kerámiák mázában, s nem utolsósorban a kozmetikában (púderek, sminkek és napvédő emulziók, stb.). A gyógyszeriparban tabletták, drazsék és kapszulák bevonataként, fogpasztákban, az élelmiszeriparban egyes sajtféléknél, mártásokban, cukorkákban található.

Maga a fém titán a legellenállóbb és legkeményebb fémek közé tartozik, ezért az űr- és repüléstechnikában, korrózióálló kémiai berendezések készítésénél az acélnál jóval magasabb ára ellenére is nélkülözhetelen. Biológiailag is gyakorlatilag közömbös, ezért mesterséges izületeket, csontpótlásokat is készítenek belőle.

2020-ban az EFSA figyelmeztetést tett közzé, ami szerint bár a titán-dioxid toxicitására nincs bizonyíték, elképzelhető, hogy a nanotartományba eső részecskéi igen kis mennyiségben bejuthatnak a szervezetbe, és a sejtekben a DNS szálak törését okozhatják. A dolog bizonytalan, további vizsgálatokra van szükség, mennyire reális az ilyen veszély. Az Európa Bizottság mindenesetre 2022 közepétől felfüggesztette a titán-dioxid élelmiszeripari felhasználását, és helyettesítő megoldásra szólította fel a gyártókat.

Lásd még:

Magyar wikipedia
Jóval részletesebb angol wikipedia és gépi magyar fordítása
Az EFSA új biztonsági értékelése a titán-dioxidról (angol szakmai cikk), rövid magyar leírása.
Az E171 felfüggesztésének kihirdetése (angol).

frissítve: 2022.1.22