Szerkezeti izoméria
Szerkezeti izomerek alatt az azonos összegképlettel, de eltérően kapcsolódó atomokkal rendelkező vegyületeket értjük.
A szénhidrogének esetén a négy szénatomos butántól kezdve az azonos összegképlettel rendelkező molekulák szénlánca többféle módon alakulhat, lehet lináris vagy sokfelé elágazó. Heteroatomok jelenléte esetén a helyzet tovább bonyolódik. Ez a szerkezeti izoméria. Ezzel szemben a sztereoizoméria esetén az izomer molekulák váza azonos, csak az atomok és atomcsoportok térhelyzetében van különbség:
A fenti ábrán látható butánnak két izomerje van. A következő homológnak, a pentánnak 3, a hexánnak 6 izomerje van, stb., az izomerek száma az atomok számának növekedésével rohamosan növekszik, a dekánnak 75, az eikozánnak (C20H42) kb. 366 ezer izomerje van.
A heteroatomokat is tartalmazó vegyületekre ez szintén igaz, azonban itt a gyakorlatban figyelembe szoktuk venni a vegyületek típusát is, és általában csak az egy típuson belülieket nevezzük izomereknek. Tehát például az alábbi négy vegyület szigorúan véve egymás szerkezeti izomerje, a gyakorlatban azonban inkább két izomer éterről és két izomer alkoholról beszélünk.
Gyakorlás:
Hány izomerje lehet a trihidroxi-benzolnak?
Hány izomerje lehet a dimetil-naftalinnak?
A vegyületek közül melyek szerkezeti izomerek?