Agar (E406)
(Agar)
A Gelidium, Pterocladia és Gracilaria családokba tartozó vörös tengeri algák (Porphyra) világszerte igen elterjedtek. Mintegy 150 alfajukat megtisztítva, sajtolva, szárítva levesekhez, szószokhoz, stb. ázsiaszerte réges-régen használják étkezési célra. A növényből forró vizes extrakcióval nyerhető ki az agar (Japán zselatin, agar-agar). Por, csík vagy lapka formában kerül forgalomba. Maga az "agar-agar" szó maláj eredetű és kocsonyát jelent.
Felhasználás: Az agar hasonló a zselatinhoz, de annál hatásosabb, kevesebb kell belőle, másrészt vega ételekhez is használható. Gélesítő anyagnak használják pl. főtt hal konzervekben, kocsonyákhoz, zselékhez, dzsemekhez, sörgyártásban a zavarosság eltüntetésére, derítésére. A bakteriológiában, mikrobiológiában baktérium- és gombatáptalajok gyakori alapanyaga. A kémiában az ún. gélelektroforézis vagy gélszűrés nevű szétválasztási eljáráshoz alkalmazzák. A gyógyászatban enyhe hashajtóként ismert.
Kémia: Kémiailag egy poliszacharid vagyis szénhidrát alapú biopolimer. A galaktóz nevű cukorból (szénhidrátból) épül fel. Ebből 2 (egy-egy D- ill. L-cukor) egy agarobióz egységet alkot s ezek polimerje az agar, azonban a galaktózok közül kb. minden tizedik egy savanyú szulfátészter csoportot is tartalmaz, így az agar tulajdonképpen egy polianionos só.
Magyar wikipédia
Jóval részletesebb angol wikipédia és gépi magyar fordítása
frissítve: 2021.05.22.