Karragén (E407), Feldolgozott euchema moszat (E407a), Furcellarán (E408)
(Carrageenan, Furcellaran, Processed Euchema seaweed)

Chondrus crispus tengeri vörösmoszat, hínár
Tengeri vörösmoszat (hínár) (Chondrus crispus)
Source: Wikimedia commons
Ehető vörös tengeri algákból (Chondrus, Eucheuma, Gigartina és Iridaea) meleg lúgos vizes extrakcióval, szűréssel és bepárlással kapják a nyers karragént, ami még tartalmaz glicerideket (zsírféléket). Ezért újra oldva, majd alkoholos kicsapással állítják elő a tiszta terméket. A név maga (carrageenan) ír eredetű, arrafelé régen légúti betegségek elleni népi gyógyszernek használták. Igen jó gélképző anyag, felhasználási területe az agarhoz hasonló. Több hasonló alcsoportja van (kappa-, iota- és lambda-karragén), ezek növénytől és évszaktól függően keletkeznek és kissé eltérő tulaj­donságuak. A furcellaran is hasonló anyag, élelmiszerekben jelenleg nem használják. Szintén nagyon hasonló a feldolgozott euchema moszat (E407a). A karragén féléket nagy mennyiségben állítják elő, főleg a Fülöp-szigeteken.

Felhasználás: széleskörű. Csokoládés és tejes italok, joghurtok, krémek, mártások, szószok sűrítése, húskonzervekben a zsír részben pótolható vele illetve meggátolható a kicsa­pódása, stb. Gyógyszerkészít­ményekben (orrcsepp, fül­csepp, gyomorfekély tüneteinek enyhítése, stb.) is alkalmazzák, egyes kozmetikai készít­mé­nyekben, fogpasztában, cipőkrémekben, stb.

Kémia: A karragén féleségek lináris, hosszú láncú poliszacharidok, szénhidrátok. Az ismétlődő egységek D-galaktózból (a tejcukor egyik alkotója) állnak, amelyek szulfát­csoportokkal vannak észteresítve. Szerkezetileg többfajta karragén létezik (κ, λ, ι) az eredettől függően, ezek a szulfát tartalomban és a 3,6-anhidro átkötések számában különböznek. A furcellarán kevesebb szulfát­észter csoportot tartalmaz.

Régebben a karragénről felröppent az a hír, hogy állatkísérletekben a karragén kapcsolatba hozható gyomorfekéllyel, azonban a FAO/WHO szigorú vizsgálatai ezt nem találták megalapozottnak. Elképzelhető, hogy a lebomlott anyag okozhatott gondot, ezért a biztonság kedvéért mindenütt megszigorították a minőségi követeleményeket (az étkezési célú anyag molekulatömege kb. 1000 kDa, a lebomlotté 20 kDa, a jelenlegi EU szabályozás szerint az 50 kDa alatti mennyiség max. 5% lehet). A dolog ellentmondásosságát növeli, hogy gyomorfekélyben szenvedő emberek állapotán kifejezetten javított az alacsony molekulasúlyú karragén.


Kappa-karragén kémiai szerkezete
Lásd még:

Magyar wikipédia
Részletesebb angol wikipédia és gépi magyar fordítása
EFSA: A karragén (E407) és feldolgozott euchema moszat (E407a) újbóli értékelése (angol szakmai cikk)

frissítve: 2021.05.29.