Béta-ciklodextrin (E459)
(Beta-cyclodextrine)
A béta-ciklodextrin igen érdekes szénhidrát: a glükóz (szőlőcukor) molekulák gyűrűt alkotnak, középen egy üreggel, amely elég nagy méretű ahhoz, hogy egy másik molekula beleférjen s ott többé-kevésbé elrejtve rögzüljön. Ezáltal a ciklodextrin a kisebb molekulának mintegy hordozójává válik, amelyek csak lassan szabadulnak ki belőle. Ennek igen nagy a gyakorlati jelentősége: vízben rosszul oldódó gyógyszereket lehet bejuttatni a szervezetbe, vagy illatanyagokat megvédeni az elbomlástól vagy elillanástól, vagy folyékony íz- és illatanyagokat porszerű állapotúvá alakítani.
Bár a ciklodextrint még a 19. század legvégén fedezték fel, csak a nyolcvanas években kezdték kifejleszteni az élelmiszer- és gyógyszeripar számára lehetséges alkalmazásait, s csak az utóbbi évtizedben kezdett zöld utat kapni, elsősorban gyógyszerekben. Ennek a hosszú időnek egyrészt ár/költség okai voltak, másrészt a természetes származéknak voltak oldékonysági és mellékhatásbeli problémái, amit mostanra sikerült új származékok segítségével megoldani (hidroxipropil-ciklodextrin). A szervezet nem bontja le, a bélbaktériumok azonban maltózzá és glükózzá alakítják. Valószínű, hogy a jövőben egyre gyakrabban lehet a ciklodextrinekkel találkozni.
Felhasználás: Az élelmiszerekben instant italporokban, snack-ekben használják.
Kémia: 7 glükóz (szőlőcukor) molekula α-1-4 glikozidos kötésekkel gyűrűt alkotva kapcsolódik össze. A képződött kissé kónikus csőszerű képződmény (gazdamolekula) kívül hidrofil, belül inkább lipofil, ezért sok vízben kevésbé oldódó, megfelelő méretű molekulát (vendégmolekula) képes magába fogadni és rögzíteni (zárványkomplex). Biotechnológiai (fermentációs) úton keményítőből állítják elő.
Magyar wikipédia
Bővebb angol wikipedia és gépi magyar fordítása
Ciklodextrin az élelmiszeriparban
Ciklodextrin a vegyiparban
frissítve: 2021.6.6.