Kurkumin (E100)
(Curcumin)
A kurkuma (Curcuma longa, turmeric) az ősi Indiában is használt gyógy- és fűszernövény. Elsősorban földalatti gyökérrészét, rizómáját használták a népi medicinában sok fajta baj ellen. A curry nevű fűszerkeverék egyik alapanyaga, mind az íze, mind az illata miatt, s a kurkumin adja a currys ételek jellegzetes sárga színét (ez utóbbi miatt indiai sáfránynak is hívják). A kurkumagyökér kivonatát a természetgyógyászat is használja. A sok vizsgálat ellenére csak a gyomor-bélrendszerre gyakorolt kedvező hatása bizonyosodott be egzakt módon, reumaellenes és egyéb (rák, AIDS) hatásai nem bizonyítottak. Újabb kutatások kiderítették, hogy a gyomor-bél rendszerből a hatóanyagnak csak töredékmennyisége szívódik fel, az is azonnal metabolizálódik. Mivel antioxidáns hatása is van és több reaktív oxigént generáló enzimet gátol (lipoxigenáz, stb.), feltételezhető, hogy ez is hozzájárul a kedvező fiziológiai hatáshoz. A kémiai indikátorként használt kurkumapapír is kurkumakivonatból készül.
Felhasználása széleskörű: mustárfélék, salátaöntetek, italok, péksütemények, E160b-vel kombinálva sajtok, margarin stb. színezésére alkalmazzák.
Kémia: A kurkumagyökérben található illóolajok és egyéb összetevők közül a sárga színű kurkumin az egyik fő komponens, amely forró alkoholos extrakcióval izolálható. Mind természetes forrásból, mind szintetikusan előállítják. Kémiailag egy polifenolféleség, a konjugált kettőskötés-rendszer okozza élénk sárga színét. Elég könnyen oxidálódik többféle terméket eredményezve, ezeknek lehetnek különféle nem tisztázott hatásai, emiatt is vizsgálják újabban biológiai hatását behatóan.
Magyar wikipédia
Sokkal észletesebb angol wikipédia és gépi magyar fordítása
Spices Board India (angol)
Összefoglaló szakmai cikk J. Medicinal Chemistry (angol)
A kurkumin oxidációjával képződő sokféle termékről szakmai cikk (angol)
frissítve: 2021.04.10