Gumiarábikum (E414)
Oktenil-borostyánkősavval módosított gumiarábikum (E423)
(Acacia gum, Sudan gum, Gum hashab, Kordofan gum, Gum arabic, Arabic gum)
(Octenyl succinic acid modified gum arabic)

Akácmézgafa (Akacia senegal) kibuggyant ás megszáradt mézgája
Acacia senegal mézgája
Source: www.allandetrobert.com

Gumiarábikum begyűjtése
Gumiarábikum begyűjtése
Source: www.allandetrobert.com

A gumiarábikum az Afrikában növő akácféle, az Acacia senegal (akácmézgafa) szárított mézgája, már évezredek óta ismert. Több rokon növény termel hasonló mézgát, azonban csak a gumiarábikumot vizs­gálták meg toxikológiailag annyira, hogy mindenütt engedélyezzék élelmi­szeripari célokra is. Fő termelési területe a szubszaharai Afrika, a Szahel-övezet, ahol sok millió ember megélhetési forrása.

Felhasználás: Főleg emulziók készítéséhez, gumicukrokhoz, cukrász­készítményekben a cukor­mázak kristályosodásának megakadá­lyozására, sörökben a hab stabi­lizálására stb. használják. Gyógy­szerkészítésnél tabletták kötő­anyagaként alkalmazzák, azon­kívül szám­talan egyéb helyen: nyomdafestékekhez, koz­metikai készítményekhez, ipari ragasztókhoz, stb.
A 2013-ban engedélyezett E423 főleg szó­szokban, mártásokban, valamint gyümölcs dzsúszokban és energia­italokban használható. Szerepe főleg az, hogy az ízesítéshez használt növényi olajokat emulgálja, eloszlassa a vízben.

Kémia: Kémiailag komplex anyag: tartalmaz egy poliszacharid komponenst (D-galaktóz, L-arabinóz, 4-O-metil-D-glukoronsav), valamint egy gliko­protein komponenst (főleg hidroxiprolint tartalmazó peptidlánc, amihez ramno-glukurono-arabino-galaktóz szénhidrát oldalláncok csatlakoznak). Az E423-at gumiarábikum és 2-3% oktenil-boros­tyánkősav-anhidrid reakciójával készítik.

 

Lásd még:

Magyar wikipédia
Jóval bővebb angol wikipedia és gépi magyar fordítása
Története, előállítása, felhasználása (angol)
Az E423 EFSA értékelése (angol szakmai)


frissítve: 2021.7.1.