Tokoferol (természetes E-vitamin keverék, E306), DL-α-tokoferol (E307), DL-β-tokoferol (E308), DL-δ-tokoferol (E309)
(Tocopherols, Vitamin E)
Az E-vitamint (tokoferolt) 1936-ban állították elő búzacsíraolajból. A hiánya patkány- és egérkísérletekben meddőséghez, és izomgyengeséghez vezet. A növényvilágban elég gyakori, elsősorban a különböző olajokban, olajos magvakban fordul elő bőséggel, iparilag leginkább a szója vagy kókuszolajból vonják ki, de teljes szintézissel is előállítják. Vitamin jellegű hatása emberen mind a mai napig vitatott, az E vitamin hiánya ugyanis emberen nem okoz kifejezett hiánybetegséget (ellentétben pl. az A vagy C vagy B vitaminnal), mindazonáltal használják.
A tokoferol másik, talán még fontosabb tulajdonsága az antioxidáns hatás, ami a biológiai folyamatokban igen sok helyen fontos. Tény, hogy gátolja az ú.n. alacsony sűrűségű koleszterin lipidek (LDL) oxidációját, ennek az érelmeszesedés megelőzésében van jelentősége. Hatékonyan gátolja az ú.n. szabad gyökös oxidációt is, ezzel sok káros folyamatot lassít, így bizonyos tekintetben véd a rák és az öregedési folyamatok ellen is, s minden olyan káros környezeti hatás ellen, amely reaktív szabad gyökök keletkezésével járhat (füst, ózon, stb.) Kimutatták jótékony hatását az immunrendszerre is. A kozmetikai ipar is előszeretettel használja bőrvédő készítményekben.
Antioxidáns hatását nem csak az élő szervezetben fejti ki: ha az állatokat tokoferollal dúsított táplálékon tartják, ez részben beépül a sejtek falába s a húsféléket vágás után kimutathatóan megvédi bizonyos, a minőséget rontó oxidációs romlási folyamatoktól. E célra főleg a szintetikus tokoferolokat (E307-E309) alkalmazzák.
Kémia: A tokoferolok olajszerű anyagok. Kémiailag egy kromán kettős gyűrűt tartalmaznak, amelyhez egy hosszú hidrofób oldallánc csatlakozik. A sokféle α-, β- stb. tokoferolban a metilcsoportok (-CH3) variálódnak. A természetes E-vitamin (E307) ezeknek az anyagoknak a növénytől függő különféle arányú keveréke. A szintetikus tokoferolok (DL-α, stb.) racém anyagok, ezek biológiai és antioxidáns hatása gyakorlatilag ugyanolyan. A molekula fenolos hidroxilcsoportját még acetilezni is szokták (tokoferol acetát): ez megvédi az anyagot a tárolás közbeni, idő előtti oxidációtól, a szervezetben azonban ez a védőcsoport eltávozik és felszabadul a hatóanyag.