Axiális kiralitás
Centrális kiralitás – Axiális kiralitás
Vannak olyan molekulák, amelyek nem hozhatók fedésbe a tükörképükkel annak ellenére, hogy nincs bennük centrális kiralitással rendelkező atom, aszimmetrikus atom. Ezekben a molekulákban általában az optikai aktivitáshoz kapcsolódó szubsztitensek egy tengelyhez kapcsolódnak, ezért beszélünk axiális kiralitásról. Néhány ilyen molekula látható az alábbi ábrán:
Az első molekula egy tipikus allén, a harmadik egy spirociklikus rendszer. A negyedik és ötödik esetben a nagyméretű szubsztitensek okozta gátolt rotáció az oka az axiális kiralitásnak. A bifenil származékok esetén erre külön elnevezés is született, az atropizomeria:
Az axiális kiralitás tengelye a szubsztituensektől függően lehet egy C2 szimmetriatengely (180°-os forgatás). Ennek felismerése nem mindig nyilvánvaló a gyakorlatlan szem számára. Az alábbi ábrákon látható, hogy a penta-2,3-dién esetén a tengely 45°-os szöget zár be a molekula két végének atomjai által definiált síkokkal.
Az axiális kiralitással rendelkező vegyület konfigárációjánal megállapításánal a következőképpen járunk el:
1) A négy szubsztituenst egy tetraéder négy sarkába helyezzük a tengely mentén.
2) A tetraédert elfordítjuk úgy, hogy a kiralitás tengelye egybeessék a nézés iránnyal, vagyis a papír síkjára merőleges legyen. Ekkor a szubsztituensek párosával közelebb, illetve távolabb kerülnek a szemünktől:
3) A CIP konvenció szabályait egy újabbal egészítjük ki: a hozzánk közelebbi két csoport magasabbrendű a két távolabbi csoportnál.
4) Ezután forgassuk a molekulát úgy, hogy a legalacsonyabb rendű csoport legyen a legtávolabb és a szokott módon állapítsuk meg a konfigurációt (R vagy S):
A konfiguráció nem függ attól, hogy 2. lépésben melyik szubsztituenspár felől nézzük a molekulát.
Gyakorlás
Állapítsa meg az alábbi vegyületek konfigurációját: