Konformációs izoméria 1.
Amennyiben lehetséges a kémiai kötések körüli szabad rotáció, lehetséges a konformációs izoméria is: a telített vegyületekben az egyszeres (szigma) kötések körül az atomok első közelítésben szabadon elfordulhatnak. Az alábbi ábrán két összekapcsolt tetraéderes atom esetét láthatjuk ú.n Newman projekcióban, a forgástengely irányában nézve. A forgás során váltakozva fedő illetve nyitott konformáció alakul ki:
A valóságban a forgás során mindig fellép egy kis energiagát: fedőállásban az atomok, atomcsoportok közötti Van der Waals kölcsönhatás miatt kismértékű taszítás lép fel (Pitzer-feszültség). Ez az alkánok esetén mindössze néhány kcal/mol. Ez olyan kis érték, hogy a konformerek még alacsony hőmérsékleten sem választhatók szét. A következő ábrán a bután példáján láthatjuk a lehetséges konformerek elnevezését és a forgás során végbemenő energiaváltozásokat:
A bután konformerjeinek elnevezése és energiadiagramja.
Konformer: a molekula egy lehetséges térszerkezete, téralkata a sok közül. A konformerek egymásba szabadon átalakulhatnak, mivel azonban energiatartamuk különböző lehet, a beálló egyensúlyi helyzetben az egyes konformerek részaránya különböző.
Bizonyos esetekben az energiagát olyan nagy lehet, hogy fellép a gátolt rotáció esete - ekkor az izomerek jelenléte már kimutatható például NMR segítségével. Teljesen gátolt rotáció esetén pedig felléphet az atropizoméria.
Feladat:
Rajzolja fel az 1,1,2-tribróm-2-klóretán (Br2CH-CHBrCl) lehetséges konformerjeit és állapítsa meg, hogy energetikailag melyik a legkedvezőbb? (Gondolja végig, hogy a H···H vagy H···halogén taszító kölcsönhatás a nagyobb-e?)