Optikai izoméria 4.

A konfiguráció jelölése

Természetesen a királis atomo(ka)t, sztereogén centrumot tartalmazó molekulákban valahogy jelölni kell az atomok sztereokémiai konfi­gurációját. A (+) és (-) jelzés erre nem alkalmas (régebben d és l, kisbetűvel), hiszen ez csak a fény forgatásának az irányát jelöli, abból pedig nem lehet vissza­következtetni a szubsztituensek egymáshoz viszonyított hely­zetére.

Régebben, mivel az anyagok abszolút konfi­gurációját nem ismerték, a glicerinaldehid jobbra­forgató (+) izomerjére vonat­koztatták a többi vegyületet. A (+)-glicerin­aldehid tér­szerkezetét önkényesen az alábbinak vették és a D (nagybetűvel) jelölést adták neki.

A jobbraforgató D-(+)-glicerinaldehid megfelelő kémiai átalakításával (amely biztosan nem változtatja meg a központi szénatomhoz fűződő kötéseket) el lehetett jutni a természetes balraforgató (-)-tejsavhoz, így azt D-(-)-tejsavval jelölték. Ez a jelölésmód tehát a D-glicerin­aldehidre vonatkoztatott relatív konfigurációt jelöli. Egyszerű vegyületeknél csoport­egyeztetési szabályokkal vissza lehetett vezetni a relatív konfigurációt a glicerin­aldehidre, például:

A fenti ábrázolásoknál vegyük észre, hogy ha két szubsztituenst felcserélünk, az ellentétes optikai izomert kapjuk. Két (illetve páros számú) cserénél viszont nincs változás.
Ez a rendszer azonban annál alkalmatlanabb a konfiguráció jelölésére, minél bonyolultabbak a molekulák, illetve csak egy szűk körben alkalmazhatók. Saját rendszere van például a szénhidrátoknak. Már a két aszim­metria­centrumot tartalmazó vegyületek esetén sem volt egységes a jelölésmód, például:

Az efedrin és treonin izomerjeinek klasszikus elnevezései

Ezért szükséges volt egy egyértelmű új módszer kidolgozására, ez az R/S-konvenció avagy CIP- (Cahn-Ingold-Prelog) rendszer, amellyel viszonyítási alap nélkül lehetséges a konfiguráció(k) egyértelmű jelzése.

A CIP-rendszerben a következőképpen járunk el:

  1. Keressük meg a legalacsonyabb tömeg­számú atomot (ami sokszor egy hidrogén), s forgassuk úgy a molekulát, hogy ez az atom legyen a legtávolabb a nézőponttól. A másik három atom ekkor felénk néz, mint egy autó kormány­kereke vagy egy esernyő felsőrésze.
  2. A három atomot számozzuk meg a tömegszám függvényében: a legmagasabb az 1-es, a legalacsonyabb a 3-as számot kapja.
  3. Ha az 1-2-3 sorrend az óramutató járásának megfelelő, akkor a sztereo­konfiguráció R, ha ellentétes S

    R-2-Butanol S-2-Butanol


  4. Ha az első kör két atomja azonos és nem tudunk dönteni, akkor össze­hasonlítjuk az ezekhez csatlakozó második kör (avagy béta-helyzetű) atomokat, s ennek alapján igyekszünk dönteni, pl.: ‑CH3 < ‑CH2CH3 < ‑CH(CH3)2 < ‑CH2OCH3, stb.
  5. A kettőskötéssel kapcsolódó atomok duplán számítanak, de alacsonyabb rendüek, mint két külön egyes kötés.

Gyakorlás

Írja a mezőkbe a szubsztituensek csatlakozó atomjainak rendűségét a CIP szabályok szerint (1 - legmagasabb... 4 - legalacsonyabb)






Állapítsa meg az alábbi vegyületek konfi­gurációját:

L-Alanin

R vagy
S?

L-Cisztein

R vagy
S?

D-Glicerinaldehid

R vagy
S?



Diklór-ciklopropán

SS vagy
RR vagy
egyik sem?

Ciklobután származék

R származék, vagy
S vagy
nem aktív?

4-Metil-ciklohexén

R származék, vagy
S vagy
mezo?



2-Klór-pentán

R vagy
S vagy
egyik sem?

3-Bróm-4-klór-pentán

RR vagy
SS vagy
egyik sem?

3-Bróm-4-klór-pentán

SR vagy
RS vagy
egyik sem?



Állapítsa meg az egyik fentebbi ábrán látható treonin izomerek királis szénatomjainak az R/S konfigurációját és rajzolja át a molekulákat a valósághoz közelebb álló cikk-cakkos képletekkel.

Megoldás...

Egy lehetséges rajzolásmód látható az ábrán. A helyes R/S jelölés a lényeg, a fent/lent kötések fordítottak is lehetnek a forgatás és rajzolás módjától függően.



A cinchona (kina) alkaloidok közé tartozó kinin és kinidin négy királis atomja közül a C-8 és C-9 atomok különböznek: a kinin esetén a konfiguráció 8S-9R, a kinidin esetén 8R-9S. Az alábbi képletek közül melyik a kinin és melyik a kinidin?


Megoldás...

Az A molekula a kinidin és B a kinin.