Mik a lipidek és gliceridek?
Röviden: A lipidek nagy családjába tartozó gliceridek a glicerin és hosszú láncú zsírsavak összekapcsolódásából születnek. Egy glicerinre 1,2, vagy 3 zsírsav juthat, ez utóbbiak a trigliceridek, és tulajdonképpen ezek a zsírok és olajok, a szerepük leginkább energiatárolás. A trigliceridek lúggal főzve részlegesen vagy teljesen visszabonthatók, ekkor zsírsavak nátrium sói keletkeznek, ezek a klasszikus szappanok. Egy diglicerid egy foszfát csoporton keresztül kapcsolódhat más vegyületekkel is, ezek a különféle foszfolipidek és glikolipidek. A növényi és állati zsírokban és olajokban a telített és telítetlen zsírsavak eloszlása, aránya széleskörűen változik, bővebben lásd itt.
Bővebben némi kémiával: A gliceridek a zsírsavaknak glicerinnel alkotott vegyületei, észterei, kissé vegyésznyelven mondva zsírsavak által acilezett glicerin. Mivel a glicerin három értékű alkohol, három zsírsavval kapcsolódhat – ezek a trigliceridek és tulajdonképpen ezek a zsírok és olajok. A természetben ezek sohasem egységesek, a zsírsavak mindig keverékek. Ha főként telített zsírsavak az alkotók (sztearinsav, stb.), akkor magasabb olvadáspontú az anyag, ezek az állati zsírok. Telítetlen zsírsavak esetén az olvadáspont alacsonyabb, ilyenek a növényi és halolajok.
Ha a glicerideket lúggal főzzük, elbomlanak, régiesen mondva elszappanosodnak, szaknyelven hidrolizálnak, és glicerin képződik valamint a szabad zsírsavak sóinak keveréke. A nátriumsók a közönséges szappanok, a káliumsók a kenőszappanok.
Ez a folyamat részlegesen is végrehajtható, ekkor digliceridek vagy monogliceridek keletkeznek. Hasonló folyamatok egy konyhai lábosban is lejátszódnak, ha hosszasan főzünk valamit. Az emésztőrendszerünkben is ilyen köztitermékeken keresztül folyik a zsírok lebontása.
Egy mono vagy diglicerid szabad hidroxil (OH) csoportjait vissza lehet észteresíteni. Az E472 észterek esetén az eredeti zsírsav helyett egyszerű természetes szerves savakat használnak: ecetsavat, citromsavat, tejsavat vagy borkősavat, tisztán vagy vegyesen, ezáltal olyan zsírszerű anyagok is előállíthatók természetes komponensekből, amik a természetben nincsenek meg. Így néhány tucat alapvegyület kombinálásával nagyon sok újszerű anyagot lehet készíteni – teljesen hasonlóan ahhoz, ahogy ugyanazokból a lego kockákból lehet víztornyot vagy egy kis Margit-hidat is építeni. Az így kapott anyagokat is emulgátornak, stabilizátornak, tésztafélék állagjavítójának használják. Nagyon lényeges, hogy ezek az anyagok az emésztőenzimek hatására szétesnek az alkotókra, felszívódnak, és a szervezetben kezdődik az építkezés előlről. Szó sincs tehát róla, hogy ezek valamiféle káros műtermékek lennének – egyszerűen a természet lego kockáit kicsit másképp rakjuk össze. Az E471 - E495 anyagok is ilyenek.