Zsírsavak nátrium, kálium és kalcium sói (E470a)
Zsírsavak magnézium sói (E470b) valamint E570, E572
(Sodium, potassium, calcium and magnesium salts of fatty acids)
Az alifás zsírsavak a növény és állatvilág alapanyagai közé tartoznak: glicerinnel alkotott észtereik, az ún. trigliceridek a zsírok és olajok, valamint a lipidek. A zsírsavak így a zsiradékok lúgos hidrolízisével (elszappanosításával) nyerhetők, ez az alapja az ősi szappangyártásnak is: a zsírt lúggal főzve a zsírsavak nátriumsói képződnek (ez a szappan alapanyaga) és glicerin, E422 (ebből is sok minden készíthető). Nemcsak állati zsírokból állítják elő őket, a sztearinsav egyik fontos forrása például a kókuszzsír. A szabad zsírsavak vízben nem oldódnak, de a nátrium sóik (szappan), kálium sóik (káliszappan, kenőszappan) igen. A kalcium és magnézium sók vízben oldhatatlanok (ezért nem habzik jól és csapódik ki a szappan kemény, "meszes" vízben).
Felhasználás: Az élelmiszeriparban természetesen tisztított zsírsav sókat használnak, elsősorban emulgáló és habképző adalék gyanánt. A nem oldódó kalcium és magnézium sókat felhasználják még összatapadás, csomósodás gátló anyagként is, például fűszersó keverékekben, italporokban és hasonlókban. A magnéziumsztearátot a gyógyszeriparban általában a tablettázáshoz használják segédanyagként. A zsírsavaknék és sóiknak számtalan egyéb felhasználási területe van még, a zsírkrétától a tűzijáték készítésig.
A magnézium-sztearátról újabban a médiában elterjedt, hogy emeli a koleszterinszintet, károsítja az immunrendszert, allergizál, stb. Ezek az állítások légből kapottak, semmi alapjuk nincs. Például a napi élelmiszeradagunkban sokkal-sokkal több sztearinsav van, mint amennyi élelmiszerkiegészítő tablettákban, gyógyszerekben segédanyagként megtalálható.
Kémia: A természetben az alábbi három telített zsírsav a leggyakoribb, ezek legkülönbözőbb elegyei fordulnak elő a különféle növényi és állati zsiradékokban, azonban a C8-C26 közötti páros szénatomszámú zsírsavak mind előfordulnak a természetben, a magasak leginkább a viaszokban, az alacsonyak például az emlősök tejzsírjában. Bővebben
Magyar wikipédia zsírsavak
Részletesebb angol wikipedia és gépi magyar fordítása
frissítve: 2023.530.